Kdo a co je COMODO

Pěvecký sbor Comodo vznikl někdy v roce 2005 a vlastně to nejprve bylo pouze kvarteto. Zakládající členové a milovníci hudby – v té době již zkušená sbormistryně Táňa Machačová, její dcera Pavla, kytarista a muzikant Honza Tomaštík a ladič pian Ivoš Plhák - se společně nadchli myšlenkou společného vícehlasého zpěvu. Vedení zárodku sboru se ujala Táňa Machačová. A vskutku, podobné hudební těleso, v jinak celkem kultutní obci Loděnice u Berouna, opravdu chybělo. Sboreček nacvičil pár společných písní a vystupoval v místním společenském klubu při různých příležitostech. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Brzy se do sboru začali hlásit další a další zpěváci a sbor velmi rychle rostl. Se zvětšující velikostí také rostla velikost i náročnost jeho repertoáru.

Dnes, po více než patnácti letech života, čítá sbor bezmála 25-30 členů ve čtyřech hlasech. Repertoár čítá přes 60 skladeb různých stylů a období a dalších přes 40 skladeb určených pro období vánoc a adventu. Sbor má za sebou řadu úspěšných vystoupení.

Repertoár sboru je opravdu různorodý. Sbor je schopen zazpívat stejně dobře v kostele i na jarmarku. Neomezuje se stylem ani obdobím, v repertoáru najdeme jak díla klasická, tak i současná. Ve sboru jsou velmi oblíbené písně židovské, spirituály, adventní písně i koledy. Na své si přijdou milovníci Palestriny i Beatles.

Sbor pravidelně vystupuje na kulturních akcích obce Loděnice a v okolních obcích na Berounsku i jinde. Pravidelně vystupuje v adventní, vánoční a velikonoční době. Na své koncerty si sbor občas zve i další muzikanty, kteří vystoupení vždy obzvláštní a pro posluchače obohatí. Mezi pravidelné hosty patří varhaníci, hráči na trubku, flétnu, housle, kytaru, klarinet.

Sbor na malé obci také kromě kulturní funkce plní i funkci společenskou a hudebně osvětovou. Na koncertech se vždy spolu se zpěváky sejdou i jejich rodiny a známí a utužují se tak vztahy mezi místními lidmi. Svou činností sbor tříbí hudební vkus svých posluchačů. A kdyby nic jiného, sbor každý týden během své zkoušky ochudí rozvinutý televizní trh o řadu diváků. ABÓNA!

Z italského hudebního názvosloví:

comodo [kómodo] = pohodlně (tempo)

 

 
 

grafický design Tomáš Sedlák.cz | Mapa webu